Lev op til 24 år længere med KRAM og de fire S’er

At være grundsund med en gigtsygdom handler om meget andet, end hvad du kommer i munden. Professor og overlæge Bente Klarlund Pedersen peger på to bogstavskombinationer, der tilsammen kan få din levealder til at skyde i vejret: KRAM og SSSS.

Bente Klarlund

Foto: Linda Johansen

Optimisme og venner

KRAM står for kost, rygning, alkohol og motion og er de klassiske livsstilsfaktorer, de fleste af os kender. Men det er langt fra hele billedet:

”Sundhed er ikke bare noget, vi spiser. Det er mindst lige så vigtigt at sove godt, at have gode sociale relationer, at være optimistisk, ikke at have for mange bekymringer og at reducere sit stress-niveau,” forklarer Bente Klarlund i podcasten ”Naturtræning – i dine ører”.

Hør podcasten "Naturtræning i dine ører"

Du kan stadig nå at gøre forskel

Det er her, de fire S’er kommer ind i billedet: Søvn, Stress, Sociale relationer og Stoffer. De spiller en stor rolle for både fysisk og mental sundhed og kan være særligt vigtige, når man lever med en kronisk sygdom som gigt. Bente Klarlunds forskning viser, at en bredere tilgang til sundhed kan øge din levetid betydeligt:

”Hvis du lever efter KRAM og de 4 S’er, og du starter som 40-årig, vil du i gennemsnit leve 24 år længere. Starter du som 60-årig, får du i gennemsnit 18 år længere. Det er fuldstændig vanvittigt! Der er selvfølgelig ingen garantier, for sygdom kan ramme som sort uheld. Men det er alligevel ret fantastisk.”

Bente peger særligt på vigtigheden af at pleje dine sociale relationer. Forskning viser, at vores oplevelse af at have et godt liv styrkes, når vi hører til i sociale sammenhænge og engagerer os i verdenen og menneskerne omkring os.

Men du skal ikke droppe motionen

Overlægen understreger dog, at fysisk aktivitet er vigtigt, i særdeleshed når du har gigt, der øger inflammation i kroppen. Fysisk aktivitet virker nemlig antiinflammatorisk, og samtidig forebygger det en række alvorlige sygdomme, som du er i øget risiko for, når du har gigt.

Gigt giver ofte smerter, men jeg mener ikke, at smerter skal være en hindring for ret meget. Hvis man på en skala fra 1-10 befinder sig på fem ift. sine smerter, så er der en del ting, man godt kan. Om ikke andet kan langt de fleste af os komme ud og gå en tur. For mange vil det endda kunne virke smertelindrene.

Og som Bente Klarlund understreger:

”Lidt er bedre end ingenting. Du får nok ikke 24 år ekstra, hvis du starter med KRAM + 4S som 100-årig. Men det er aldrig for sent at komme i gang.”

Publiceret 09.01.2026