Kandis-Johnny: Jeg har fyret rødvinen og slikskålen

Færre kilo giver færre smerter. Det mærker Johnny Hansen tydeligt i sine gigtplagede knæ efter at have tabt sig 14 kilo. Her kan du få forsangeren fra Kandis’ og sundhedsprofessor Bente Klarlunds gode og enkle råd til vægttab.

Bente Klarlund og Johnny Hansen

Foto: Anette Claudi

”Jeg har fyret rødvinen og slikskålen,” sagde Johnny Hansen til den store flok af tilhørere til Gigtforeningens Kandis&Klarlund-arrangement på årets folkemøde.

Sammen med overlæge og sundhedsprofessor Bente Klarlund Pedersen har han udviklet Kandis-kuren, som er vejen til et sundere og lettere liv. De har tidligere i år udgivet bogen Klarlund og Kandis på kur – forever.

”Før kunne jeg sagtens tage tre portioner aftensmad. Nu kommer gryden aldrig på bordet, og så er det bare én portion, som er anrettet,” forklarer Johnny Hansen om én af sine genveje til færre kilo.

Kandis-kur-sang

”Der er alt for meget fokus på, hvad man spiser, i stedet for hvor meget man spiser,” uddyber Bente Klarlund. Og så slår det nye sundhedsmakkerpar an til deres Kandis-kur-sang, som understreger deres pointe om mængder:

”Vil du med på Kandiskuren – vil du med på turen
Så hop ombord – vi hepper i kor
Det er now or never, og det er forever
Det´ en holdbar model, så du ikke går kold
For vi si´r: Alt med måde…. Også Mådehold!,” synger de to sammen med de flere hundrede tilhørere til Gigtforeningens arrangement i Allinge.

”For mig er det vigtigt at gå nogle ture og også at få sovet godt. Det giver ro. For det handler om ikke at være stresset. Når jeg er stresset, tager jeg de dumme valg,” fortæller Johnny Hansen, som vejede 125 kilo, da det stod værst til.

Johnny Hansen var en tikkende bombe

Det var oven på et travlt år i 2022, hvor han spillet 286 jobs på et år.

”Jeg levede jo på landevejen og Circle K med et hav af franske hotdogs. Vægten steg. Jeg havde kredsløbsproblemer, havde smerter i knæet og sov dårligt. Så mødte jeg Bente Klarlund, som kaldte mig ”en tikkende bombe”. Det gjorde, at jeg tog mig sammen. Jeg vil jo gerne have mange gode år,” siger forsangeren og bidder i en snackgulerod.

”Nu er det snackgulerødder, jeg køber på tanken i stedet for slik og hotdogs.”

Både Bente Klarlund og Johnny Hansen satser på, at de kan lykkes med at og motivere Kandis’ mange fans til et sundere liv med færre kilo.

Spar op til festen

Et at Klarlunds vigtige tips er, at man skal spare op til festen.

”Når man ved, at man skal til en fødselsdag, så snup nogle dage op til festen, hvor du lever sundere, så du med god samvittighed kan solde lidt,” siger professoren, som, hun står der på Gigtforeningens scene, ligner én, der aldrig solder. Men det gør hun, påstår hun.

”Både Johnny og jeg har klart bidraget til, at vi danskere er Danmarksmestre i at spise slik. Følg anbefalingen med max 5 små håndfulde slik om ugen,” siger professoren, der kender til sliksyge.

”Det handler for mig om at lave små ændringer. Det er jo ikke raketvidenskab,” siger Johnny Hansen, som er med på, at han slet ikke er i mål. Men han lyder overbevisende, når han siger, at et sundere liv er vigtigt for ham.

”Og så håber jeg, at nogle af mine fans tænker, når Johnny kan, så kan jeg også,” siger han.

Publiceret 16.06.2025