Kontakt vores læge
Har du spørgsmål om diagnoser og behandling af gigtsygdomme?
Har du spørgsmål om diagnoser og behandling af gigtsygdomme?
Dansk Reumatologisk Selskab (DRS), der er en sammenslutning af eksperter i gigtsygdomme, har offentliggjort nye vejledninger vedrørende COVID-19 vaccination for dig med en inflammatorisk gigtsygdom. De to vacciner er ikke specifikt afprøvet hos mennesker med gigt, men DRS anbefaler, at du bliver vaccineret. Konkret rådgivning i forhold til vaccinationen gives bedst af den behandlende læge eller afdeling.
Eksperterne anbefaler, at du ikke holder pause med din behandling i forbindelse med din vaccination. Dog gælder der særlige forhold, hvis du behandles med lægemidlet Rituximab eller lægemidlet Cyclofosfamid. Tager du det, skal du tale med din læge om din medicin i forhold til vaccinen.
I takt med at der kommer ny viden om vaccinerne, vil DRS sandsynligvis opdatere deres vejledninger. DRS følger udmeldingerne fra de internationale gigt-sammenslutninger i Europa og USA.
Gigtforeningen er stadig i løbende dialog med myndighederne og eksperter, og vi melder ud, når der kommer mere klarhed om vaccinerne.
Læs mere på Dansk Reumatologis hjemmeside
Læs mere om COVID-19 vaccination på Sundhedsstyrelsens hjemmeside