Svinekød med citron, ovnbagte kartofler og knust kål
2 personer
Det skal du bruge
- 500 g kartofler
- 1 tsk. olivenolie
- 1/2 tsk. salt
- 1/2 tsk. tørret rosmarin
- 500 g spidskål
- 3/4 tsk. fint salt
- 75 g spæde spinatblade
- 2 tsk. olivenolie
- 3 spsk. hvedemel
- Salt og peber
- 2 svinekoteletter
- 1 spsk. olivenolie
- 1/2 dl citronsaft
- 1/2 dl bouillon
Sådan gør du
- Skrub kartoflerne rene, og skær dem i tern på 3 x 3 cm. Bland med olivenolie, salt og rosmarin. Hæld kartoflerne i en smurt bradepande, og bag dem ved 200 grader i ca. 35 min.
- Snit spidskål fint, drys salt over og knus kålen blød ved at ’ælte’ den og salte med fingrene. Bland de skyllede spinatblade i kålen sammen med olivenolien.
- Bland mel, salt og peber på en tallerken. Skær svinekoteletterne igennem, så du får fire tynde skiver kød. Bank kødskiverne let med den flade side af en kokkekniv. Vend kødskiverne i melet.
- Steg kødet i olivenolie på panden ca. to minutter på hver side. Hæld citronsaft og bouillon over, og lad kødet småkoge endnu et par minutter.
- Server med ovnbagte kartofler og knust kål.
Bliv klog på antiinflammatorisk kost og antiinflammatorisk livsstil
Senest opdateret 17.04.2023
Kommentarer
Jeg havde et fint kyllingebryst, som erstattede svinekød, det var rigtig godt. Spinat blev byttet ud med hakket grønkål - rest fra i går. Pyntet lidt med granatæblekerner og lidt tørristet kokos. Mættende og skønt 👌🏻
Åh det ser så dejligt ud og jeg skal helt bestemt prøve det i aften. Tak for de lækre opskrifter i sender med. TAK
Super god opskrift, 5 ud af 5 stjerner.
Jeg glæder mig til at lave retten i aften :-)
Der er kun 1 ud af de, indtil nu, 5 kommentarer, der er brugbar - nemlig Joan Sørensens. De 4 andre er kun sure opstød.
Hold jer for gode til ævl og kævl.
Tak til jer der anstrenger jer for at finde på sunde og fornuftige retter til gigtpatienter.
God weekend
Jeg vil hellere have kylling eller oksekød ,er ikke så vild med svinekød
Jeg tænker til på hvorfor der ofte indgår kød i jeres opskrifter ?
Der findes sunde alternativer
Brug svinemørbrad i stedet for kotelet. Mere saftigt og lettere at håndtere.
Har ikke prøvet opskriften endnu, undrer mig over, det er nødv. at vende i mel.
Mine gigthænder kan iøvrigt ikke skære 1 kotelet igennem til 2, hvilket er en dårlig ide. Gode opskrifter modtages gerne.
Det lyder godt, vil gerne prøve opskriften. Tænker på om jeg ikke kunne bruge onksekød, i stedet for gris, da jeg har noget i fryseren som skal bruges?