Tine Lund Larsen

Tine Lund Larsen

Ergoterapeut i Rådgivningen

Master i sundhedsantropologi

Tine har arbejdet hos Gigtforeningen i 3 år og har 17 års erfaring som ergoterapeut inden for kommunal og hospitalsbaseret rehabilitering.

Hun har arbejdet i en kommunal myndighedsafdeling med visitation af hjælpemidler, boligindretning, personlig pleje, praktisk hjælp, hverdagsrehabilitering, genoptræning og rehabiliteringsophold samt ældre- og plejeboliger.

Derudover har Tine i 2 år været tilknyttet et kommunalt genoptræningscenter, hvor hun har arbejdet med genoptræning af ældre borgere individuelt og på hold. Tidligere har hun i 2 år arbejdet på hospital i en ortopæd- og håndkirurgisk gruppe med genoptræning af håndkirurgiske patienter, rådgivning om ledaflastende principper samt skinnefremstilling.

Er du interesseret i at skrive til Gigtforeningens ergoterapeut?

Som medlem af Gigtforeningen får du mulighed for at kontakte vores erfarne rådgivere, læse vores populære medlemsmagasin, og du støtter forskning i led- og muskelsygdomme til gavn for dig og andre.

Jeg er interesseret i et medlemskab

Fagansvarlig