En kold decemberdag sad Birgit foran sin computer, da en reklame for gigtmedicin dukkede op på skærmen. Kulden havde forværret smerterne i hendes hofter og knæ, så håbet om lindring fra reklamen var svært at ignorere.
Der gik ikke mange minutter, før hun trykkede på køb-knappen. For selvfølgelig måtte det være sandt, når det var den kendte læge og tidligere direktør for Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm der stod bag.
Snydt af hollandske svindlere
Da Birgit modtog pakken faldt femøren. Indholdet var ikke det lovede vidundermiddel, Cardiogenyx. Det skulle ellers både normalisere blodtrykket, få kolesterolniveauet til at falde og lindre smerterne.
I stedet var det helt almindeligt magnesium.
Kort tid efter ringede banken. Det hollandske firma havde forsøgt at trække pengene en gang til. Heldigvis nåede banken at stoppe transaktionen.
Læs også: Hanne blev snydt af falsk Søren Brostrøm
Mange henvendelser om falske reklamer
Gigtforeningen har fået mange henvendelser fra mennesker, der er blevet fristet eller har været tæt på at købe fra de falske medicinproducenter.
Derfor klager Gigtforeningen nu til Forbrugerombudsmanden.
Slut med medicin fra nettet
Banken kunne heldigvis tilbageføre det beløb, Birgit havde betalt svindlerne. Og nu har hun lært en vigtig lektie:
“Jeg skal ikke længere bestille medicin på internettet,” siger hun og understreger, at hun fremover vil holde sig til sin normale medicin.