Print
Forstør teksten Læs teksten op

Del viden og erfaringer

Hvis du har kroniske smerter, kan det være en hjælp at møde og gå i dialog med andre mennesker, der har smerter og sygdomme i led, ryg og muskler. Nedenfor er beskrevet nogle af dine muligheder.

Deltag i Gigtforeningens debatforum
Gigtforeningen har et debatforum her på hjemmesiden, hvor du kan dele viden og erfaringer med andre, fx om medicinsk og alternativ behandling, smerter, motion og træning, arbejde samt offentlig støtte og tilskud.

Du kan gå ind og læse alle indlæg, hvis du blot har lyst til det. Du skal oprette dig som bruger, hvis du også har lyst til at skrive og svare på spørgsmål.

Gå til Debatten 

Deltag i aktiviteter i dit lokalområde
Gigtforeningen gennemfører året rundt en lang række aktiviteter landet over. Aktiviteterne er mangfoldige - du kan f.eks. tilmelde dig motionsarrangementer, foredrag og sundhedsfaglige workshops.

Se Gigtforeningens lokale aktiviteter

Tag kursus i at leve med kronisk sygdom og smerter
Kurset ”Lær at leve med kronisk sygdom” er et 20 timers kursus, som udbydes i en lang række af landets kommuner. På kurset får du bl.a. indsigt i smerteområdet, og du får gode tips til, hvad du selv kan gøre.

Læs mere om kurset "Lær at leve med kronisk sygdom"

Sidst opdateret 03-01-2012
Gigtforeningen er ...
en sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder for bedre vilkår for 700.000 danskere med ondt i led, ryg og muskler.
Gennem forebyggelse, behandling og forskning er vi med til at gøre en forskel for mennesker med gigt.
Find os på Facebook Find os på Facebook
Gigtforeningen
Gentoftegade 118
2820 Gentofte
Telefon 39 77 80 00
Man-tor 9-16, fre 10-15
Mail til Gigtforeningen


Gigtforeningens rådgivning hjælper dig med svar og gode råd:

Ring 39 77 80 80
Man-tor 9-16, fre 10-15

Skriv til brevkassen