Print
Forstør teksten Læs teksten op

Gigtpatienter oplever flere fejl på sygehusene

Ny undersøgelse viser, at mennesker med gigt oplever flere fejl end gennemsnittet, når de er indlagt på sygehus. Gigthospitalet i Gråsten arbejder målrettet på at forebygge fejl og vil nu også sende personalet på kommunikationskursus.

Tekst: Nina Vinther Andersen

Det kan være skidt at have gigt på sygehusene.

Mens knap hver femte patient generelt set oplever fejl, når de bliver indlagt på sygehuset, så oplever knap hver fjerde gigtpatient fejl eller utilsigtede hændelse på sygehuset. Det fremgår af undersøgelsen 'Den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser' fra regionerne og Ministeriet for Forebyggelse og Sundhed.

"Gigt er en kronisk lidelse, der ofte er meget kompleks, og det er ofte sådan, at jo mere kompleks ens sygdom og sygdomsforløb er, jo større sandsynlighed er der for, at behandlingen på sygehuset ikke fungerer som den skal", siger sekretariatsleder Beth Lilja fra Dansk Selskab for Patientsikkerhed.

21.000 fejl hvert år
I alt var der i 2008 over 21.000 rapporter om fejl på danske sygehuse, og næsten hver 10. patient, der blev udskrevet havde været udsat for fejl – det som i systemet kaldes en ’utilsigtet hændelse’. Konsekvensen kan være, at man får sin indlæggelse forlænget, får varige mén eller dør på grund af noget, der ikke har med ens grundsygdom at gøre.

De fejl, som patienterne oplever mest på sygehusene, er medicinfejl, fx fejl i de doser, de får. Men de utilsigtede hændelser kan også være administrative fejl, eller at der kommer infektioner i operationssår.

Sekretariatsleder Beth Lilja vurderer, at gigtpatienter oplever de samme fejl som andre patienter – de oplever dem bare oftere.

Ifølge undersøgelsen har 19 procent af patienterne landet over generelt oplevet en fejl under deres indlæggelse på et sygehus, mens 23,3 procent af patienterne under specialerne reumatologi og geriatri har oplevet fejl. Hver fjerde af dem, der oplevede fejl, syntes, personalet tog dårligt hånd om fejlen.

Ét er at blive spurgt om sine oplevelser. Noget andet er at rapportere dem videre og noget helt tredje at klage over behandlingen for at få erstatning. Indtil videre er det kun sundhedspersonale, der kan rapportere utilsigtede hændelser, som er sket på et offentligt sygehus.

Aha-oplevelse i Gråsten
På Kong Chr. X Gigthospital i Gråsten har man i flere år arbejdet målrettet med patientsikkerhed. Som et af de få steder i Danmark er det allerede i dag muligt for patienterne selv at rapportere fejl og utilsigtede hændelser. Og patienternes rapporter har været lidt af en aha-oplevelse for personalet. For mens personalet typisk havde fokuseret på, om fejlene klinisk set havde været farlige, så lagde patienterne meget mere vægt på kommunikationen.

De patienter, som valgte at udfylde et lille skema om de utilsigtede hændelser, berettede for eksempel om, at de ikke havde følt sig respekterede og ikke følte, de var blevet taget med på råd. På en skala fra 1 til 10 scorede disse fejl mellem 8 og 9. Med andre ord tillagde patienterne den mangelfulde kommunikation stor betydning.

"Det var en øjenåbner for os. Vi har fået syn for sagen. Det har så enorm stor betydning for patienterne, hvordan de bliver lyttet til. Vi tror og synes jo, at vi respekterer dem, men nogle patienter har ikke følt sig respekteret, og det er utrolig vigtig viden for os", siger kvalitetskoordinator Elisabeth Jessen fra Gigthospitalet i Gråsten.

Så ikke blot er forsøget med at lade patienterne selv rapportere om de utilsigtede hændelser blevet permanent. Ledelsen har også besluttet at iværksætte et større kompetenceprojekt om kommunikation for hele personalet.

Tjekker medicinen
Udover arbejdet med kommunikation er gigthospitalet i Gråsten også optaget af at mindske utilsigtede hændelser omkring medicinen. Hospitalet har indført rutinemæssig gennemgang af medicinen, når patienter udskrives. I år vil der desuden blive indført gennemgang af medicin ved indlæggelse, og patienten vil få en skriftlig vejleding om, hvordan medicinen skal administreres under indlæggelsen.

En anden type hændelse kan ske, når medicin, der kun skal tages en gang om ugen – fx methotrexat til mennesker med leddegigt – fejlagtigt bliver ordineret til dagligt indtag. Her har hospitalet skærpet retningslinjerne for ordination og dokumentation – især over for nye medarbejdere.

Alle skal kunne rapportere fejl
Patientsikkerhedsordningen har indtil nu kun handlet om det, der sker på sygehusene, men i løbet af 2010 skal også personalet i den kommunale sundhedssektor, de alment praktiserende læger, apotekerne, speciallægerne og ambulancefolk rapportere utilsigtede hændelser. Patienter og pårørende forventes at få mulighed for at rapportere utilsigtede hændelser i efteråret 2011.

Læs også artiklen "Kæmpede for at få den rigtige medicin"

Læs mere om patientsikkerhed


Denne artikel er fra Gigtforeningens medlemsblad LedSager nr. 2-2010.

Læs flere artikler fra LedSager nr. 2-2010

Andre interessante sider

Sidst opdateret 05-07-2011
Gigtforeningen er ...
en sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder for bedre vilkår for 700.000 danskere med ondt i led, ryg og muskler.
Gennem forebyggelse, behandling og forskning er vi med til at gøre en forskel for mennesker med gigt.
Find os på Facebook Find os på Facebook
Gigtforeningen
Gentoftegade 118
2820 Gentofte
Telefon 39 77 80 00
Man-tor 9-16, fre 10-15
Mail til Gigtforeningen


Gigtforeningens rådgivning hjælper dig med svar og gode råd:

Ring 39 77 80 80
Man-tor 9-16, fre 10-15

Skriv til brevkassen